Zákaz vnášení a nabíjení elektrokoloběžek

Ban on bringing in and charging electric scooters

Rozhodnutí ředitelky KaM JU č.1/2023

k zákazu vnášení a nabíjení elektrokoloběžek a elektrokol v prostorách kolejí a menz JU v Č. Budějovicích

V souladu s metodickým pokynem vydaným dne 20. října 2022 Útvarem BOZP a PO Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích k požární bezpečnosti je zakázáno:

- vnášení a nabíjení elektrokoloběžek a elektrokol ve všech budovách

kolejích JU

- vnášení elektrokoloběžek a elektrokol do budovy hlavní menzy JU

Elektrokoloběžky a elektrokola lze uložit pouze do stojanů na kola před budovami kolejí a menzy. Za jejich zabezpečení nenese KaM odpovědnost.

V Českých Budějovicích 31. 8. 2023

In accordance with the methodological instruction issued on 20 October 2022 by the of Occupational Safety and Health and Fire Protection Office at the University of South Bohemia in České Budějovice on fire safety, it is prohibited to:

- bring in and charge electric scooters and electric bikes in all buildings

USB dormitories

- bring electric scooters and electric bikes into the building of the main refectory of USB

Scooters and e-bikes can only be stored in the bike racks in front of the dormitory and refectory buildings. D&R is not responsible for their security.

In České Budějovice 31. 8. 2023