Antigenní testy pro ubytované studenty na KaM JU v pondělí 26.4.

Antigen tests for accommodated students at KaM JU on Monday, April 26

Z důvodu mimořádné situace bude dnes, tj. v pondělí 26.4.2021 možnost provést antigenní test výhradně pro ubytované studenty ( české i zahraniční), kteří nezvládli si tento zajistit jinou formou.

Testování bude probíhat dnes od 12,00 do 17,00 hodin v prostorech JU Café (hlavní budova Menzy JU v areálu kampusu).

Studenti předloží potvrzení o ubytování na kolejích JU. Testování bude probíhat bez registrace. Prosíme studenty, aby si donesli vlastní propisku.

Důrazně žádáme o dodržování rozestupů, používání respirátoru !!!

Upozorňujeme studenty, že dle vládního nařízení není možné být ubytován na kolejích bez negativního výsledku testu, a to s platností od dnešního dne.

Vaše KaM JU

Antigen tests for accommodated students at KaM JU

Due to the extraordinary situation, today, on Monday, April 26, 2021, it will be possible to perform an antigen test exclusively for accommodated students (Czech and foreign) who have not managed to secure it in another form.

Testing will take place today from 12.00 to 17.00 in the premises of JU Café (the main building of the JU Canteen on the campus).

Students will submit a certificate of accommodation in JU dormitories. Testing will take place without registration.

Students are asked to bring their own pen, please.

We strongly ask for spacing, use of a respirator !!!

We would like to warn students that according to government regulations it is not possible to be accommodated in dormitories without a negative test result, with effect from today.

Your KaM JU